|

فروشگاه
گل و گیاه

خرید علوفه تازه در کرمان

علوفه یکی از مهمترین مواد تغذيه‌ ای برای خوراک دام شناخته می شود. حیوانات اهلی مانند گاو، گوسفند، بز، اسب و… برای تغذیه و رساندن مواد مغذی کافی به بدنشان، نیاز دارند از علوفه استفاده کنند. خرید علوفه نکاتی دارد که در ادامه این مطلب به ان می پردازیم

خرید علوفه تازه در کرمان از سایت شاخ و برگ امکان پذیر است و در سریع ترین زمان ممکن، علوفه مورد نیاز شما با کیفیت بالا، به دستتان می رسد. در این مقاله با ما همراه باشید تا با خصوصیات و نکات مربوط به خرید علوفه هیدروپونیک با کیفیت و نحوه تغذیه دام ها با علوفه، آشنا شوید.

برای خرید علوفه تازه و با کیفیت با شماره زیر تماس بگیرید:

آیکن برگ سکشن

انواع علوفه

علوفه شامل گیاهانی می شود که مختص تغذیه دام ها کشت شده اند و مهم ترین بخش تغذیه هر حیوان به شمار می‌روند. علوفه ها از انواع مختلفی تشکیل شده اند و مواد مغذی و ارزش غذایی هر کدام از آن ها با دیگری متفاوت است. علوفه ها را به صورت تکی یا مخلوط باهم می توان استفاده کرد که ارزش تغذیه ای آن ها را بهبود بخشید. در ادامه چند نمونه از بهترین و مشهورترین علوفه هایی که برای تغذیه دام ها مورد استفاده قرار می‌گیرد را معرفی می کنیم.

1

یونجه

نام گیاه یونجه را همه ما شنیده ایم و می دانیم که معروف ترین نوع علوفه ای است که برای تغذیه دام ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. جالب است بدانید که یونجه جزو پر مصرف ترین و کاربردی ترین انواع علوفه در ایران و دیگر نقاط جهان است و به عنوان یک منبع غذایی کامل و عالی برای دام ها شناخته می شود.

این گیاه ارزش تغذیه ای بالایی دارد و هم به صورت خشک و هم به صورت تازه، قابل استفاده است. این گیاه را در اکثر نقاط با هر نوع آب و هوایی می توان کشت کرد و رشد آن نیاز به اقلیم و شرایط خاصی ندارد. محبوبیت یونجه برای مصرف دام ها، به دلیل پروتئین بالای آن است که نسبت به دیگر انواع علوفه، پروتئین بیشتری دارد.

یونجه گیاهی بسیار غنی از مواد مغذی برای دام ها است که از جمله این مواد مغذی، می توان به مواد معدنی، پروتئین ها و ویتامین ها اشاره کرد. میزان پروتئین یونجه در برگ های آن نسبت به دیگر نقاط گیاه، بیشتر است و کمک زیادی به پروار شدن دام می کند. زیرا همانطور که مطلع هستید پروتئین باعث رشد و تقویت و عضله سازی در بدن می شود. پس با این حساب بهتر است یونجه در جیره غذایی دام ها قرار داده شود. برای تهیه یونجه و خرید علوفه تازه در کرمان، از طریق شماره ۰۹۱۳۰۵۰۸۹۰۵ با ما در تماس باشید.

2

ذرت

تنوع زیاد در میان علوفه، باعث می شود با ترکیب چند نوع آن ها در رژیم غذایی، به بهترین نتایج دست پیدا کنیم. گیاه بعدی که قصد معرفی آن را داریم، ذرت است. نسبت مشهور بودن و محبوبیت ذرت، نسبت به یونجه خیلی کمتر است و به همان نسبت میزان استفاده از این گیاه، به عنوان علوفه هم کمتر است؛ ولی جالب است بدانید ذرت هم ارزش غذایی بسیار بالایی دارد.

ذرت را می توان در کنار یونجه و سایر علوفه ها استفاده کرد و از مواد مغذی آن بهره مند شد. ذرت در مناطق گرم و معتدل قابل کشت است و به تازگی استفاده از این گیاه برای تغذیه دام ها رواج پیدا کرده است. این گیاه هم جزو سومین محصول کشاورزی از نظر کشت، در دنیا است.

3

سیلاژ ذرت

سیلاژ یک واژه انگلیسی است که به ساقه و برگ گیاهانی که برای خوراک دام جمع آوری و خشک و فرآوری شده اند گفته می شود. این گیاهان می توانند از ذرت، جو و یا دیگر علوفه برای دام تشکیل شده باشد. در کشور ما معمولا ساقه، برگ و خود میوه ذرت را برای سیلاژ کردن استفاده می کنند.

در این روش شاخ و برگ های ذرت ها را تخمیر کرده و به این صورت، آن ها را برای نگهداری طولانی مدت تری، آماده می کنند. این روش کمک می کند تا انرژی و مواد مغذی درون علوفه حفظ شود و با گذشت زمان، کیفیت محصول کاهش پیدا نمی کند.

همچنین از دیگر مزیت هایی که سیلاژ ذرت دارد، می توان به قیمت پایین تر و کربوهیدرات بالای آن اشاره کرد. کربوهیدراتی که در سیلاژ ذرت وجود دارد، کیفیت بالاتری نسبت به باقی علوفه دارد و از طرفی دام ها تمایل بیشتری به خوردن آن نشان می دهند. بهترین خرید علوفه هیدروپونیک در کرمان را با ما تجربه کنید.

4

شبدر

علوفه بعدی که بومی آسیا هم هست، شبدر است. این گیاه هم یکی از مناسب ترین انتخاب ها برای تغذیه دام است و از طرفی دام ها هم به خوردن آن علاقه نشان می دهند. بذر شبدر در پاییز کاشته می شود و عمده رشد آن مربوط به فصل زمستان است و در اواخر زمستان یا اوایل بهار، برداشت آن شروع می شود. این گیاه یکساله است و در طول بهار هم رشد کرده و سپس در تابستان رشد آن خاتمه پیدا می کند.

همچنین ممکن است در هنگام کشت، یا پس از برداشت شبدر را با سایر علوفه مخلوط کرده تا بتوان از نظر کیفی آن را ارتقا بخشید. گیاه شبدر در چند نوع شبدر ایرانی، شبدر مصری، شبدر سفید و قرمز موجود است.

5

سویای علوفه ای

علوفه بعدی که بومی آسیا هم هست، شبدر است. این گیاه هم یکی از مناسب ترین انتخاب ها برای تغذیه دام است و از طرفی دام ها هم به خوردن آن علاقه نشان می دهند. بذر شبدر در پاییز کاشته می شود و عمده رشد آن مربوط به فصل زمستان است و در اواخر زمستان یا اوایل بهار، برداشت آن شروع می شود. این گیاه یکساله است و در طول بهار هم رشد کرده و سپس در تابستان رشد آن خاتمه پیدا می کند.

همچنین ممکن است در هنگام کشت، یا پس از برداشت شبدر را با سایر علوفه مخلوط کرده تا بتوان از نظر کیفی آن را ارتقا بخشید. گیاه شبدر در چند نوع شبدر ایرانی، شبدر مصری، شبدر سفید و قرمز موجود است.

6

کاه

کاه شامل ساقه و برگ گندم، جو و برنج است. این ساقه ها پس از خرمن کوبی و جدا سازی دانه، به عنوان یکی از انواع علوفه برای دام ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاه فیبر بالایی دارد و در مقابل میزان مواد مغذی و معدنی آن بسیار کم است. از همین جهت یکی از علوفه های با ارزش غذایی پایین شناخته می شود. بهترین نوع کاه به ترتیب ، کاه جو، کاه برنج و در آخر کاه گندم، هستند.

از آنجایی که کاه ارزش غذایی پایینی دارد، معمولا قبل از مصرف آن را غنی سازی می کنند. روش غنی سازی کاه به این شکل است که آب و مقدار مشخصی از اوره را به همراه ملاس مخلوط می کنند و به خوبی آن ها را حل می کنند. سپس این ترکیب به دست آمده را روی کاه اسپری می کنند و به خوبی هم می زنند. در مراحل بعدی کاه به همراه آب داخل سیلوی سیمانی ریخته شده و فشرده و سپس روی آن را با پلاستیک می پوشانند و تا مدت 25 روز به همین صورت باقی می گذارند و پس از آن آماده مصرف است.

غنی سازی کاه کمک می کند تا ارزش غذایی کاه تا 15 درصد افزایش پیدا کند، پروتئین موجود در کاه افزایش پیدا کند، کاه خوش خوراک تر می شود و استفاده از ملاس هم برای افزایش انرژی موجود در کاه، موثر است.

7

علف باغ

علف باغ به نوعی از گیاهان گفته می شود به شکل طبیعی رشد کرده و غذای مناسبی برای دام ها، به خصوص گاوهای شیری، هستند. این نوع از علوفه میزان چربی شیر را زیاد می کنند. علف باغ، ساقه و رشته های بلندی دارد که تعداد دفعات نشخوار را افزایش می دهد.

از جمله مهم ترین ویژگی های علف باغ برای دام ها، می توان به جلوگیری از نفخ و کمک به دفع بهتر مدفوع، اشاره کرد. تهیه و خرید علوفه تازه در کرمان، از طریق سایت شاخ و برگ برای عموم ممکن است.

با توجه به اینکه تنوع میان علوفه بسیار بالاست، باید بدانیم برای هر دام چه نوع علوفه‌ ای مناسب تر است و بر همین اساس بهترین رژیم غذایی برای آن‌ها مشخص شود. در این بخش علوفه مناسب هر دام را، معرفی می کنیم.

1

علف مناسب برای گاو شیری

گاوهای شیری باید بتوانند در طول روز شیر زیادی تولید کنند تا هم برای تغذیه گوساله و هم بهره برداری دامدار، کافی باشد. از این رو وجود کربوهيدرات مناسب و علوفه ای که سبب زیاد شدن زمان نشخوار شود، اهمیت دارد. همچنین کیفیت و میزان چربی شیر، در فصول مختلف سال باید حفظ شود و به همین خاطر تغذیه با علوفه ای که دیرتر هضم می شود اهمیت دارد.

بهترین علوفه برای گاوهای شیرده، علف باغ و یونجه تازه است. همچنين ذرت هم تأثیر به سزایی در افزایش تولید و کیفیت شیر دارد. برای تأثیر پذیری بیشتر بهتر است وعده‌های غذایی گاو شیری بیشتر در طول شب باشد زیرا قابلیت هضم آن ها در طول شب بهتر است.

2

تغذیه مناسب برای گوساله نر

غذای گوساله باید پروتئین زیادی داشته باشد به همین خاطر یونجه مناسب ترین علوفه ای است که می توان به گوساله داد، البته یونجه بی کیفیت که ارزش غذایی پایینی دارند هم به وفور یافت می شود، به همین دلیل باید یونجه مرغوب و تازه را از جایی تهیه کنید که نسبت به کیفیت آن اطمینان داشته باشید. سایت گل و گیاه شاخ و برگ یکی از معتبرترین سایت ها برای فروش علوفه است که انواع علوفه را با کیفیت بالا عرضه می کند.

3

تغذیه گاو های گوشتی

وجود پروتئین در منابع غذایی گاو گوشتی یکی از مهمترین مسائل در تغذیه گاو گوشتی است. بهترین علوفه برای گاوهای گوشتی، یونجه خشک است که پروتئین بالایی دارد، همچنین استفاده از حبوبات و دانه هایی مثل دانه کتان و دانه پنبه هم در رسد و وزن گیری گاو گوشتی موثر است. در کنار این موارد باید از مکمل ها و کنسانتره ها برای رشد بهتر حیوان بهره برد.

سموم موجود در خوراک حیوانات
آیکن برگ سکشن

ارزش غذایی علوفه هیدروپونیک

درست است که علوفه در تمام مراحل رشد خود، ارزش غذایی زیادی دارند، ولی در زمانی که علوفه به اصطلاح رسیده می شوند یا گل می دهند، بیشترین میزان مواد مغذی را در خود جای می دهند.و  بهترین مقدار انرژی قابل هضم و مواد مغذی را خواهد داشت. پس باید توجه شود که علوفه از جایی تهیه شود که نسبت به زمان برداشت محصول توجه ویژه دارند از همین جهت می توانید برای تهیه و خرید علوفه تازه در کرمان از طریق همین سایت اقدام کنید. علوفه های تهیه شده توسط ما با روش کشت هیدروپونیک آماده شده اندبا توجه به موادمغذی در علوفه هیدروپونیک، تعلیف دام با این خوراک دارای فواید زیادی است که در ادامه نگاهی به آن می‌پردازیم:

• افزایش سریع‌ وزن دام
• هزینه خوراک کمتر ( به‌ازای هر کیلوگرم افزایش وزن دام) در مقایسه با علوفه خشک
• بهبود سلامت دام
• افزایش باروری و چندقلوزایی دام
• افزایش شیردهی
• بالارفتن کیفیت و کمیت محصولات دامی مانند شیر و گوشت

• سازگاری با سیستم گوارش گاو و گوساله برای جلوگیری از التهاب معده و روده،

آیکن برگ سکشن

ویتامین های موجود در علوغه

علوفه باید به گونه ای باشد که تمام نیازهای تغذیه ای دام را بر آورده کند و تمام مواد مغذی که برای رشد و پروار شدن دام لازم است را درون خود داشته باشد. از آنجایی که علوفه مهمترین نقش را در تغذیه دام ها ایفا می کنند، باید به دقت و از جای مطمئن تهیه شوند.

از جمله مهم ترین ویتامین های موجود در علوفه، ویتامین B کمپلکس، E, C, K و ویتامین A هستند. در گیاهانی که به صورت طبیعی و با نور خورشید خشک شده اند، میزان بالایی از ویتامین D یافت می شود و زمانی که دام ها این علوفه را مصرف کرده و در معرض نور خورشيد قرار بگیرند، این ویتامین در بدنشان شروع به فعالیت و جذب شدن می کند.

علوفه های تهیه شده توسط ما با روش هیدروپونیک تهیه شده اند علوفه هیدروپونیک دارای ویتامین‌ها و ریزمغذی‌های زیادی است که در ادامه به مقایسه مواد معدنی علوفه هیدروپونیک با علوفه خشک می‌پردازیم:

• کلسیم: میزان کلسیم 34درصد بیشتر از علوفه خشک
 پتاسیم: میزان پتاسیم 80درصد بیشتر از علوفه خشک
 فسفر: میزان فسفر 56درصد بیشتر از علوفه خشک
• پروتئین: میزان پروتئین 30درصد بیشتر از علوفه خشک
• ویتامین آ: میزان ویتامین آ، 258درصد بیشتر از علوفه خشک
• کربوهیدرات: میزان کربوهیدرات 15درصد بیشتر از علوفه خشک
• سدیم: میزان سدیم 69درصد بیشتر از علوفه خشک
 آهن: میزان آهن 40درصد بیشتر از علوفه خشک

نکات مهم خرید علوفه تازه در کرمان
آیکن برگ سکشن

نکات مهم برای تغذیه با علوفه

استفاده از علوفه مرغوب، باعث می شود دام نیاز زیادی به کنسانتره نداشته باشند. از همین جهت انتخاب علوفه مناسب، از اهمیت زیادی برخوردار است. معمولا گاوهای شیری که در طول روز تا هشت کیلوگرم شیر تولید می کنند، با استفاده از علوفه مرغوب و با کیفیت، می توان نیازهای تغذیه ای آن ها را برطرف نمود. ولی برای گاوهایی که بیشتر از هشت کیلوگرم در روز شیر تولید می کنند، علاوه بر استفاده از علوفه، لازم است از کنسانتره هم استفاده کنند.

اگر قصد دارید تغییری در رژیم غذایی دام ایجاد کنید، توجه داشته باشید این تغییر باید آرام آرام و پیوسته صورت بگیرد و از کم کردن ناگهانی جیره غذایی دوری کنید. زیرا ممکن است باعث آسیب به بدن دام و کم شدن تولید شود.

دقت کنید اگر از علوفه تازه برای دام ها استفاده می کنید، میزان مصرف آن نسبت به علوفه خشک باید سه برابر بیشتر باشد؛ زیرا رطوبت و آب زیادی دارند.

اگر می خواهید میزان تولید را بیشتر کنید، می توانید از مقداری کنسانتره در جیره غذایی دام، استفاده کنید ولی دقت کنید میزان آن نباید خیلی زیاد باشد زیرا روی کیفیت شیر تاثیر گذار است و میزان چربی آن را کاهش می دهد. از همین جهت بهتر است درکنار آن از علوفه های باکیفیت و مرغوب استفاده شود.

توجه داشته باشید که کاه را به همراه دیگر علوفه خشک برای مصرف دام آماده کنید تا دام دچار نفخ نشود. برای شروع تغذیه با کاه از مقادیر کم شروع کرده و سپس آن را افزایش دهید.

استفاده از سبوس به تنهایی ماده مغذی مناسبی برای دام محسوب نمی شود و باید در مصرف آن اعتدال رعایت شود زیرا استفاده بیش از حد از سبوس کیفیت شیر را کاهش می دهد.

آرد گندم به هیچ وجه تغذیه مناسبی برای دام ها نیست. پروتئین بالای این ماده غذایی در بدن دام ها ایجاد نفخ و ناراحتی های گوارشی می کند.

از آنجایی که قیمت خوراک دام بسیار بالا است، دام پروران باید دقت و توجه ویژه‌ ای نسبت به تهیه آن را داشته باشند و از جایی علوفه مورو نیاز خود را خریداری کنند که از نطر کیفیت، به آن اطمینان کامل داشته باشند. برای خرید علوفه تازه در کرمان که بالاترین کیفیت را دارد، می توانید از طریق سایت شاخ و برگ اقدام کنید.

تغذیه دام ها برای انسان ها، همواره از اهمیت بالایی برخوردار بوده است.دلیل این اهمیت این است که مقدار زیادی از تغذیه و مواد غذایی انسان توسط دام ها تامین می شود. از همین جهت لازم است نیازهای تغذیه ای دام ها به خوبی برآورده شود تا بتواند پاسخگوی نیاز انسانی باشد.

با توجه به این مسائل، لازم است از علوفه و مواد غذایی با کیفیتی که تحت بهترین شرایط تولید و نگهداري شده اند استفاده کنیم و با تهیه علوفه نا سالم و بی کیفیت سلامت دام های خود را به خطر نیاندازیم. امکان خرید علوفه تازه در کرمان از طریق سایت شاخ و برگ مهیا شده است و شما می توانید این اطمینان را داشته باشید که علوفه ای که به دستتان می رسد در بهترین شرایط و با کیفیت بالا تولید شده اند.

آیکن برگ سکشن

سوالات شما

کنسانتره چیست؟

کنسانتره یکی از مواد غذایی در جیره دام ها است که کمک زیادی به تولید می کند. کنسانتره، غذایی آماده است که مقادیر بالایی از انرژی و پروتئین را در خود جای داده است ولی باید در مصرف آن احتیاط کرد زیرا استفاده زیاد از این ماده کیفیت شیر را کاهش می دهد.

بهترین تغذیه برای دام، در فصل های سرد سال چیست؟

در فصل زمستان میزان غذادهی به دام باید بیشتر باشد و مدت زمان بین هربار غذادهی با دفعه بعد کوتاه تر باشد. استفاده از مواد مغذی لازم مثل پروتئین ها، چربی ها، آب و مواد معدنی، اهمیت ویژه ای دارد و باید به آن توجه شود. از همین جهت بهتر است از علوفه درجه یک استفاده شود همچنین خرید علوفه تازه در کرمان برای شما از طریق همین سایت، ممکن شده است.

اگر تغذیه دام در زمستان مناسب نباشد سبب چه چیزی می شود؟

تغذیه در فصل سرما اهمیت بالایی دارد، اگر دام ها نتوانند مواد مغذی موردنیاز خود را به میزان کافی دریافت کنند، موهای بدن و پوست آن ها نازک شده و باعث می شود حیوان ضعیف و به راحتی بیمار شود. پس لازم است به تغذیه دام ها در فصل سرما توجه کنید و از علوفه با کیفیت استفاده کنید.

کدام مواد مغذی برای بدن دام ضروری هستند؟

دام ها هم مانند هر موجود دیگری نیازهای تغذیه‌ ای خاصی دارند که باید به آن ها توجه شود. مهمترین مواد مغذی برای دام، به ترتیب آب، پروتئین، کربوهیدرات، چربی، ویتامین و مواد معدنی است.

بهترین علوفه تازه دام در کرمان را از کجا بخریم؟

امکان خرید علوفه تازه در کرمان از طریق سایت شاخ و برگ مهیا شده است و شما می توانید این اطمینان را داشته باشید که علوفه ای که به دستتان می رسد در بهترین شرایط و با کیفیت بالا تولید شده اند.

منظور از جیره بندی در غذای دام چیست؟

تمامی موجودات و حیوانات باید روزانه به میزان مشخصی غذا و مواد مغذی دریافت کنند تا نیازهای بدن آن ها فراهم شود. برای دام هایی که در دامداری ها نگهداری می شوند این میزان توسط افرادی که مسئول نگهداری از دام ها هستند، معین می شود. جیره بندی به معنای تقسیم بندی است و زمان های مشخصی برای غذا دادن به حیوانات مشخص می شود. مشخص کردن جیره غذایی برای هر حیوان نیازمند تجربه و دانش لازم است تا بتوان نیازهای تغذیه ای هر حیوان را شناسایی و مطابق آن جیره غذایی آن را مشخص کرد. برای اطمینان از سالم بودن و باکیفیت بودن علوفه، می توانید خرید علوفه تازه در کرمان را از ما انجام دهید.

آیا جیره بندی در تمام مراحل زندگی دام به یک شکل است؟

خیر، در هر مرحله از زندگی دام با توجه به شرایط او باید جیره بندی به خصوصی انجام بگیرد. انواع جیره بندی شامل جیره نگهداری، جیره آبستنی و جیره تولید است.

کدام منابع تغذیه ای برای رشد استخوان دام تاثیر بیشتری دارد؟

ویتامین ها مهم ترین تاثیر را در تغذیه دام ایفا می کنند و وجود همه آن ها مهم است.

اگر تغذیه دام مناسب و کافی نباشد چه پیامدهایی دارد؟

اگر دام به میزان کافی غذا و مواد مغذی دریافت نکند، انرژی کافی برای فعالیت را نداشته و بدن برای اینکه انرژی خود را تامین کند از بافت ها و چربی های بدن استفاده می کند در نتیجه دام به شدت ضعیف شده و بیمار می شود.

ورود | ثبت نام